Asociatia de Turism Ecologic "Camena"

Un nou proiect Camena realizat in cadrul programului "Tineret in Actiune"

Incepand cu 1 iulie 2010, asociatia noastra deruleaza un nou proiect in cadrul programului "Tineret in Actiune"

Incepand cu 1 iulie 2010, Asociatia de Turism Ecologic Camena deruleaza proiectul "T.I.F. - Tineri si Initiative Fotografice". Proiectul se desfasoara pe parcursul a 3 luni si isi propune sa contribuie la dezvoltarea abilitatilor artistic-creative si antreprenoriale in domeniul fotografic la tineri.

Proiectul va aduce impreuna 16 tineri ce provin din medii culturale si sociale diferite: 8 tineri romani din Mehedinti si 8 tineri francezi din Guyancourt, Franta.

Tinerii francezi sunt studenti si masteranzi la Facultatea de Geografie si Mediu de la Universitatea din Versailles care sunt interesati sa cunoasca tineri din Romania si sa experimenteze impreuna fotografia.

Impreuna, timp de o saptamana, ei vor schimba idei, opinii, experiente prin intermediul invatarii experentiale ce are in mijlocul sau fotografia, ca meserie si arta.

Ei vor avea ocazia sa exerseze diverse teme fotografice in Drobeta Turnu Severin dar si in Mehedinti. Vor vizita un studio foto profesionist si vor vizita si cele mai importante obiective si monumente din zona.

Proiectul se va continua cu o expozitie fotografica ce va reuni cele mai reusite cadre realizate de tinerii participanti.

Ghidul album al proiectului va contine de asemenea fotografii de la activitatile proiectului precum si impresii ale participantilor la proiect.

Este primul proiect cu participare internationala al asociatiei noastre.