Asociatia de Turism Ecologic "Camena"

Un nou proiect Camena in cadrul programului "Tineret in Actiune"

Incepand cu 1 septembrie - un nou proiect "Camena"

In perioada 1 septembrie - 30 noiembrie 2009, asociatia noastra deruleaza proiectul "Idei pentru tineri, profit pentru natura".

Tema proiectului este dezvoltarea spiritului antreprenorial in domeniul turistic la tineri.

Proiectul „Idei pentru tineri, profit pentru natura” isi propune sa continue directia generala de actiune pe care s-a inscris asociatia noastra si anume aceea de a stabili un liant direct, nemijlocit, intre tineri si mediul natural. Proiectul urmareste sa familiarizeze 16 tineri din Mehedinti cu principiile si mecanismele activitatii economice din turism si apoi, sa le provoace imaginatia si cunostiintele pentru conceperea unor idei de afaceri. Proiectul va solicita tinerilor participanti sa se organizeze in echipe, sa asimileze intr-un timp destul de scurt o multime de infomatii si apoi sa le aplice.

Pentru realizarea acestor planuri de afaceri in turism (avand mereu in minte principiile ce guverneaza turismul ecologic), tinerii isi vor exersa abilitatile de comunicare (prin faptul ca ei vor trebui sa prezinte unui auditoriu ideea), capacitatea de sinteza si inovatie, imaginatia, spiritul antreprenorial intrucat criteriile de apreciere a rezultatelor vor urmari: ideea sa fie originala (noua – practic o idee = o inovatie), sa fie pretabila activitatii turistice, sa poata fi pusa in practica si sa ofere rezultate economice cat mai bune si efecte asupra mediului cat mai mici („profit pentru natura”).