Asociatia de Turism Ecologic "Camena"

O noua actiune de marcare

Asociatia noastra a desfasurat o noua actiune de marcare in data de 16 august 2008

Asociatia de Turism Ecologic "Camena" a desfasurat in data de 16 august 2008 o noua actiune de marcare. Ea s-a desfasurat pe raza comunei Balta, in Podisul Mehedinti si a urmat traseul centrul comunei Balta (intersectia cu rumul spre Malarisca) - Lunca Ponorelului - Dealul Curecea - Crovul lui Rascracea (aven). S-a folosit marcajul triunghi rosu, aplicat pe copaci, stalpi de curent si pietre si s-au instalat si doua tablite indicatoare, in Balta si in Lunca Ponorelului.

Au participat membrii si voluntarii "Camena" - 11 persoane. De laudat initiativa lui Lucian Sirbu care a participat la actiune, deplasandu-se cu bicicleta in Turnu Severin (cca 50 km).

Actiunea face parte din proiectul ReTiNa - Respect, Tineri, Natura finantat cu sprijin din partea Comisiei Europene prin programul Tineret in Actiune, actiunea 1.2 - Initiative nationale ale tinerilor.

Asociatia noastra isi propune sa continue in cel mai scurt timp marcarea acestui traseu, catre Pestera Balta cu revenire in satul Balta, inchizand astfel un circuit.