Asociatia de Turism Ecologic "Camena"

Lansare proiect "Tineri pe poteci curate"

Incepand cu 1 septembrie, Camena deruleaza un nou proiect pentru tineri

Pe parcursul lunii septembrie, Camena deruleaza proiectul "Tineri pe poteci curate" care are ca scop cresterea implicarii tinerilor din Drobeta Turnu Severin in activitati de ecologizare a zonelor montane din Parcul National “Domogled – Valea Cernei”.

A.T.E.C. se numara printre putinele organizatii din Mehedinti ce activeaza in domeniul ecologic. Unul din obiectivele asociatiei, stabilit prin statut, respectiv „implicarea tinerilor in activitati de promovare a potentialului turistic”, serveste in mod direct problemei semnalate, conducand la 2 rezultate benefice comunitatii: ecologizarea zonei si implicarea activa a tinerilor in aceasta actiune.
Parcul National Domogled – Valea Cernei se suprapune cu mai multe areale montane si este strabatut si de o cale de acces naturala cum este Valea Cernei, pe firul careia este amplasata si cunoscuta statiune Baile Herculane. Toate aceste elemente conduc la o afluenta foarte mare de turisti, mai ales in sezonul cald, cu consecinte directe asupra nivelului de poluare de orice fel: chimica, vizuala, fonica, etc. Aceste aspecte au fost constatate de asociatia noastra si in trecut, pe parcursul derularii altor activitati. Desi administratia parcului, al carei sediu este la Baile Herculane, deruleaza in permanenta actiuni de protejare a acestei arii naturale (pe cea mai mare parte a traseelor limitrofe statiunii existand recipiente de depozitare a desurilor), gradul de civilizatie al unor turisti, intemperiile, suprafata foarte mare a parcului, toate reclama ca actiunile de ecologizare sa fie periodice si sa fie dublate de actiuni de informare si educare. Un rol important revine in aceasta directie ONG-urilor care activeaza in acest domeniu. Neglijarea derularii unor astfel de actiuni poate avea consecinte dintre cele mai nefaste: periclitarea speciilor de fauna si flora din zona, reducerea numarului de turisti (cu efecte sociale), degradarea mediului natural, deprecierea calitatii apei freatice, etc.
Asociatia noastra activeaza in domeniul turismului ecologic din 2007 si membrii sai dispun de experienta si cunostiintele necesare derularii unor astfel de actiuni.
Prin activitatile desfasurate si prin promovarea proiectului catre un numar cat mai mare de tineri, va creste responsabilizarea acestora cu privire la mediul inconjurator si la modul de gestionare a deseurilor produse de activitatea umana.
Obiectivele proiectului sunt:

- sa implicam 15 tineri din Turnu Severin, timp de o luna in actiuni de ecologizare a unei zone montane din Parcul National „Domogled – Valea Cernei”;
- sa implicam 15 tineri din Turnu Severin, timp de o luna in actiuni de marcare a unui traseu turistic din Muntii Mehedinti;
- sa diseminam exemplele de buna practica.

Parteneri: Asociatia Romana de Consiliere si Sprijin, Asociatia de Tineret "Gheorghe Ionescu - Sisesti", Asociatia "Pro Apis"

Proiectul este finantat de Ministerul Tineretului si Sportului prin Directia Judeteana pentru Tineret Mehedinti in cadrul concursului local de proiecte de tineret - 2009.