Asociatia de Turism Ecologic "Camena"

Lansare proiect "Idei pentru tineri, profit pentru natura"

Asociatia noastra deruleaza incepand cu 1 septembrie 2009 un nou proiect in cadrul programului "Tineret in Actiune"

Din 1 septembrie si pana in 30 noiembrie 2009, Asociatia de Turism Ecologic "Camena" deruleaza activitatile proiectului "Idei pentru tineri, profit pentru natura".

Proiectul este realizat cu sprijin din partea Comisiei Europene si este finantat in cadrul Programului "Tineret in Actiune", actiunea 1.2 - Initiative nationale ale tinerilor.

Tema proiectului este dezvoltarea spiritului antreprenorial in domeniul turistic la tineri.

Proiectul „Idei pentru tineri, profit pentru natura” isi propune sa continue directia generala de actiune pe care s-a inscris asociatia noastra si anume aceea de a stabili un liant direct, nemijlocit, intre tineri si mediul natural. Proiectul urmareste sa familiarizeze 16 tineri din Mehedinti cu principiile si mecanismele activitatii economice din turism si apoi, sa le provoace imaginatia si cunostiintele pentru conceperea unor idei de afaceri. Proiectul va solicita tinerilor participanti sa se organizeze in echipe, sa asimileze intr-un timp destul de scurt o multime de infomatii si apoi sa le aplice.

Pentru realizarea acestor planuri de afaceri in turism (avand mereu in minte principiile ce guverneaza turismul ecologic), tinerii isi vor exersa abilitatile de comunicare (prin faptul ca ei vor trebui sa prezinte unui auditoriu ideea), capacitatea de sinteza si inovatie, imaginatia, spiritul antreprenorial intrucat criteriile de apreciere a rezultatelor vor urmari: ideea sa fie originala (noua – practic o idee = o inovatie), sa fie pretabila activitatii turistice, sa poata fi pusa in practica si sa ofere rezultate economice cat mai bune si efecte asupra mediului cat mai mici („profit pentru natura”).

Proiectul va constitui o modalitate de stimulare a spiritului antrepenorial al tinerilor, de exersare a abilitatilor de comunicare sociala, de lucru in echipa, de luare de decizii, de exersare a imaginatiei intr-un domeniu care este putin abordat de sistemul de educatie traditional, rolul complementar revenind ONG-urilor. Implicarea activa a tinerilor va constitui ea insasi o cale de deprindere a unor principii antreprenoriale cum ar fi: organizare, repartizarea sarcinilor, orientarea catre rezultat, eficienta economica.

Obiectivele proiectului sunt:

-   dezvoltarea la 16 tineri mehedinÅ£eni a spiritului antreprenorial in domeniul turistic pe o perioada de 3 luni;

-   implicarea a 16 tineri mehedinteni in activitati de realizare a planuri de afaceri pe teme de turism ecologic pe o perioada de 3 luni;

-   promovarea planurilor de afaceri si a ideilor de afaceri in domeniul turismului ecologic in randul a 300 de tineri mehedinteni;

-   diseminarea exemplelor de buna practica.

Partenerii implicat in acest proiect: Directia Judeteana pentru Tineret Mehedinti, Asociatia Romana de Consiliere si Sprijin, Asociatia "Pro Apis"